У 2024 році вже нікого не здивуєш IT-школами для дітей. Сьогодні не тільки дорослі можуть навчитися кодити, а й діти від 8 років. Для них було розроблено десятки курсів найрізноманітнішої спрямованості: від візуального програмування до вивчення мов кодингу через ігри. Проте як вибрати комп'ютерні курси для дітей?
У цій статті ми підкажемо, на що варто звернути увагу, обираючи IT-заняття для своєї дитини.
Чого навчають на курсах?
Більшість шкіл програмування допомагають досягти двох цілей: зрозуміти, що комп'ютер потрібен не тільки для ігор і соцмереж, і отримати прикладні навички. Якщо ви хочете вибрати IT школу для дитини в якій їй буде цікаво та корисно, шукайте таку, я якій вчать:
- Розробляти ігри.
Цього учнів молодших класів і старших дітей — залежно від віку змінюються платформи для розробки, а набуті навички стають дедалі складнішими.
На курсах для початківців — зазвичай на них займаються учні початкової школи — створюють просту анімацію для кумедних персонажів і освоюють візуальну мову програмування Scratch: нею зможуть користуватися навіть ті, хто не вміє читати.
Старші учні придумують свої сценарії для ігор, вчаться використовувати 3Д-ефекти, створюють ігрові рівні. Це допомагає розвинути уяву, вивчити мови програмування для платформ «Майнкрафт», «Роблокс» і «Юніті» та навіть познайомитися з основами підприємництва: готові ігри можна розмістити в Епсторі або «Гугл-плеї» і заробляти на рекламі. БІльше про Робокс курси читайте тут від Академії Покоління IT.
- Розробляти мобільні додатки та сайти.
Діти вивчають HTML, CSS і JavaScript https://it-generation.com.ua/navchalni-programi/javascript/ знайомляться з основами верстки, зокрема мобільної, вчаться ставити цілі та досягати результатів.
На деяких курсах учні працюють у «дорослих» онлайн-сервісах, які дають змогу збирати свої сайти. Це гарна відповідь на питання який курс програмування вибрати підлітку. Це допомагає не лише опанувати прикладні навички, які діти зможуть використати в майбутньому, а й зробити цікавішим навчання в школі: наприклад, замість звичайного реферату з історії можна зробити сайт або мобільну вікторину і здивувати вчителя та однокласників.
- Створювати нейронні мережі.
Учні дізнаються, що таке машинне навчання, і вчаться створювати прості варіанти штучного інтелекту: наприклад, програму, яка вміє розпізнавати фотографії кішок, або телеграм-бот.
Такі курси допоможуть поглибити знання математики: створення нейронних мереж ближче до математичного моделювання, ніж просто до програмування.
- Захищати дані в інтернеті.
На таких курсах вчаться інформаційній гігієні та правилам безпеки в мережі, розбираються, як влаштовано шифрування даних, вивчають Python на базовому рівні. Усе це допомагає розвинути як загальноосвітні навички — наприклад, критичне мислення — так і прикладні: після таких курсів учні легко зможуть відновити дані, які випадково видалили.
- Вести відеоблог.
Учні вчаться визначати потреби своїх глядачів, вигадувати концепцію каналу, писати сценарії відеороликів, зрештою, знімати та монтувати відео. Навіть якщо дитина не стане блогером, ці навички стануть у пригоді їй у шкільних презентаціях, та й узагалі при створенні будь-яких проєктів.
Як проходить навчання?
Важливо не тільки знайти цікаву тему, а й заздалегідь дізнатися, чи буде зручно займатися дитині. Інакше вона ризикує кинути заняття в середині програми просто через «технічні» складнощі: стомлюючу дорогу на заняття або занадто швидкий темп на уроці.
- Онлайн чи офлайн. Кілька років тому майже всі школи проводили офлайн-заняття: так викладачам було простіше підтримувати доброзичливу атмосферу, допомагати хлопцям і дівчатам із важкими завданнями й отримувати від них зворотний зв'язок. Під час пандемії більшість шкіл перейшли на онлайн-викладання, а тепер пропонують студентам вибір — займатися очно або через інтернет.
- Сам по собі онлайн нічим не гірший — найчастіше діти та викладач зустрічаються в зум-конференціях, виконують завдання, у разі проблем розшарюють екран і викладач допомагає їм виправити помилки. Якщо зависає комп'ютер або виникають інші технічні складнощі, їх вирішує служба підтримки.
- Індивідуальні або групові заняття. Стандартний формат для курсів програмування — заняття в групах. У деяких школах передбачені разові індивідуальні заняття — на випадок, якщо учень пропустив загальну зустріч і не може сам впоратися з матеріалом або хоче пройти складнішу тему, якої поки що немає в групових курсах.
- Ігровий або проєктний підхід. Майже у всіх школах використовують проєктний підхід — на заняттях діти не просто отримують знання чи розв'язують задачі з програмування, а створюють якийсь продукт, наприклад міні-гру чи кілька сторінок сайту.
- Довгий чи короткий курс. Від кількості занять залежить прогрес учня, але важливо не перевантажити дитину уроками, щоб не відбити бажання програмувати. Стандартні курси складаються з 20 занять, які проходять раз на тиждень: такий темп вважається оптимальним. Але є й інші варіанти. Наприклад, міні-курси по 10 занять допоможуть швидко навчитися основ тих чи інших навичок — це стане в пригоді учням, які хочуть спробувати різне.
Які ще параметри важливі, щоб вибрати комп'ютерні курси для дитини?
На якість і вартість навчання можуть вплинути ще кілька важливих параметрів. От на що треба звернути увагу, щоб навчання було ефективним і не забирало більшу частину сімейного бюджету.
- Досвід викладачів.
- Обладнання та ПЗ.
- Сайт школи.
- Відгуки про школу.
- Умови оплати.
Памʼятайте: Обираючи курси програмування для школярів найважливіше орієнтуватися на інтереси, цілі та вік дитини. Враховуючи ці складові ви зможете підібрати ідеальну школу для навчання програмування дитини, таку як Академія Покоління IT!